Akseli-lähipyöräilypäivää vietetään tänä lauantaina 12.9. Akseli-pyöräilyreitillä Maskun, Mynämäen ja Nousiaisten alueella.
Reitistön varrelle levittäytyy lukuisia myyjiä, ruokapaikkoja ja ohjelmapisteitä. Samana päivänä reitin varrella järjestetään myös Maskun Lemussa Lemust’ leippä -markkinat. Lisäksi lauantai on Lähiruokapäivä, jonka kohteet löytyvät osoitteesta lahiruokapaiva.fi.
Tapahtumapäivänä pyöräilijät voivat kulkea lähes 200 kilometrin mittaista tuoreeltaan kyltitettyä reitistöä omatoimisesti haluamiltaan osin. Toimijoiden pisteitä toi tarkastella tapahtuman kartalla osoitteessa akselireitit.fi.
Mynämäen kohteet ovat seuraavat:
Mynämäen seurakunta
- Karjalan kirkko avoinna ja opas paikalla klo 12–15
- Karjalankyläntie 58, Mynämäki
- verkkosivut: mynamaenseurakunta.fi
Herkkuhetket, Juhla- ja pitopalvelu Sirke Kivimäki
- Pop up -keittolounas ja kahvila klo 10–16
- Leinakkalantie 45, Mietoinen
Pop up -kahvila rintamamiestalolla
- Taukopaikka, kahvila klo 10–16
- Lepistöntie 165, Mynämäki
Savikulma
- Kahvila klo 10–16
- Suorsalantie 40, Mynämäki
- verkkosivut: savikulma.com
Tuunaamo
- Tuunaamossa avoimet ovet. Verstaassa on mahdollista valmistaa lasihelmestä ja nyöristä kaulakoru.
- Tarjolla kahvia, teetä, mehua ja kastettavaa. Vapaaehtoinen kahvimaksu 2 €/hlö.
- Avoinna klo 14–16
- Kirkkotie 119, Mietoinen
- verkkosivut: tilatuunaamo.fi
Myös Mynäkyläily-rasteja on löydettävissä ympäri kuntaa. Osoitteet on listattu Yhteisöjen Mynämäki -hankkeen sivulla: Yhteisöjen Mynämäki -hanke | Mynämäki
Akseli-pyöräilyreitistön suunnittelu ja kyltitys on saanut tukea EU:n maaseuturahastosta Leader Ravakan ja Leader Varsin Hyvän kautta.
