Ensi vuonna perinteiset Harrastus- ja hyvinvointimessut järjestetään lauantaina 30.1.2027 klo 11–14 Laurin koulun uusitussa liikuntasalissa osoitteessa Virastotie 3. Tapahtuman järjestävät Nousiaisten, Maskun ja Mynämäen kunnat.
Ohjelmassa on harrastusten esittelyä, toimintapisteitä, lajikokeiluja, hyvinvointitietoiskuja, musiikkia ja messutunnelmaa koko perheelle. Messuille on vapaa pääsy.
Näytteilleasettajiksi voivat ilmoittautua kaikki lähiseudun yhdistykset, yritykset ja muut tahot, jotka tuottavat harrastuksiin ja hyvinvointiin liittyvää toimintaa tai palveluita. Tapahtuma on maksuton myös näytteilleasettajille. Koska paikkoja on rajoitetusti, messupaikat jaetaan ensisijaisesti järjestäjäkuntien alueella toimiville. Tapahtumapaikka on kuitenkin tilava, joten mukaan voi ilmoittautua kauempaakin.
Näytteilleasettajaksi ilmoittautuminen on auki 17.1.2026 iltaan saakka (max. 80 näytteilleasettajaa). Ilmoittautuminen ja lisätiedot löytyvät https://www.mynamaki.fi/ilmoittaudu/
