Siirry sisältöön

Varhan omatiimimalli on laajentunut myös Mynämäkeen 

Julkaistu

Jokaiselle maskulaiselle, mynämäkeläiselle, nousiaislaiselle ja laitilalaiselle on nyt nimetty oma hoitava tiimi terveysasemalta. Maskussa, Mynämäessä ja Nousiaisissa on käytössä uudet puhelinnumerot.

Varha nimeää tänä vuonna jokaiselle varsinaissuomalaiselle oman hoitavan tiimin. Maskussa, Mynämäessä, Nousiaisissa ja Laitilassa omatiimi tulee käyttöön, kun terveydenhuoltoa tarvitseva ihminen seuraavan kerran soittaa hoidon tarpeen arvion puhelinnumeroon. Sieltä hänet ohjataan sopivalle omatiimin ammattilaiselle.

Muutosta on valmisteltu pitkään ja tiimeissä toteutuu tasavahva perusosaaminen. Jos potilaan tilanne vaatii, yhteydenotot käsitellään moniammatillisesti ja tarvittaessa ammattilaisten määrää lisätään. Olemassa olevat, pitkät hoitosuhteet säilytetään aina kun mahdollista.

Kiireettömissä asioissa terveysasemalle voi olla yhteydessä myös Varha-sovelluksen tai digi.varha.fi-verkkosivun kautta. Sieltäkin asia ohjataan asiakkaan oman tiimin käsittelyyn.

Maskussa, Mynämäessä ja Nousiaisissa puhelinnumerot muuttuivat

Omatiimimallin myötä terveysasemien ajanvarausnumerot ovat muuttuneet Maskussa, Mynämäessä ja Nousiaisissa. Omaan tiimiin saa yhteyden kiireettömissä asioissa soittamalla puhelinnumeroon 026 510 2114 ja valitsemalla tämän jälkeen oman asuinalueensa. Yhteydenotto ja hoidon tarpeen arvio käsitellään omatiimissä.

Kiireellisissä asioissa ajanvarauspuhelinnumero on 02 447 7500. Kiirevastaanottotoiminta järjestetään keskitetysti Mynämäessä, omatiimien ulkopuolella. Diabeteshoitajien puhelinnumero 026 510 2119 säilyy ennallaan.

Omatiimimalli on osa kansallista hoidon jatkuvuusmallin (Omalääkäri 2.0) käyttöönottoa. Työtä tehdään Varhan avoterveydenhuollon ja Varsinais-Suomen Kestävän kasvun hankkeiden yhteistyönä Euroopan unionin NextGenerationEU-rahoituksella.

Takaisin sivun alkuun